Konsekwencje utraty masy ciała w trakcie choroby nowotworowej.

Wskutek rozwoju niedożywienia w chorobie nowotworowej może dojść do stanu ciężkiego wyniszczenia organizmu. Jest to stan określany mianem kacheksji (kakos (zły) i hexis (kondycja)) zwany inaczej zespołem anorektyczko-kachektycznym (cancer anorexia-cachexia syndrome – CACS), czyli zespołem wyniszczenia nowotworowego. Jest to złożony stan metaboliczny, który charakteryzują postępujący ubytek masy ciała, jadłowstręt, osłabienie oraz zanik tkanki mięśniowej i tłuszczowej.


Utrata masy ciała podczas choroby skutkuje zmniejszeniem efektywności terapii nowotworowej. Zmniejsza się odpowiedź na chemioterapię i radioterapię oraz zwiększa ilość skutków ubocznych. Zdrowe komórki organizmu, na które również działa terapia przeciwnowotworowa mają mniejsze szanse przetrwania, co zwiększa liczbę i nasilenie działań niepożądanych.


Wyniszczony organizm w inny sposób reaguje na leki stosowane w trakcie leczenia. Zmienia się odpowiedź na leki przeciwbólowe oraz zwiększa ich działanie uboczne. Działanie innych, wcześniej stosowanych przez pacjenta leków jak tych stosowanych w leczeniu cukrzycy czy leków zmniejszających krzepliwość krwi, staje się nieprzewidywalne i może stać się niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Nutridrink, Nutridrink Yoghurt style, Nutridrink Protein, Nutridrink Multi Fibre, Nutridrink Soup, Nutridrink Juice style, Cubitan, Diasip
- dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod nadzorem lekarza. Producent N.V. Nutricia.